052-8582071 

טיפים

טיפים בנושאי הריון, לידה, התינוק הטרי, הורות ועוד של דולה_טיפ_אונליין מבית הדולה ומדריכת ההכנה ללידה רוית שטרן גינת

5 עובדות נוסטלגיות שלא ידעת על מוצרים לתינוקות

פעם לא היו בתי ספר להורים. לא היו הדרכות הורים. לא היו אתרי אינטרנט שנתנו טיפים להורים (אגב, הנה אחד מצויין). לא היו יועצות שינה. לא היו גורואים שהעבירו את משנתם על כל פסיק ופסיק בחרבי האינטרנט. מה שכן היו הן סבתות. היו מעגלי נשים. היו שיחות מסדרון. הייתה את ההיא בעבודה עם ה7 ילדים והמון ניסיון. הייתה שיחה בגן השעשועים או במפגשים חברתיים או בתור לקופת חולים. הייתה אינטרקציה בין אנשים. הדברים אולי הלכו לאט יותר, אבל גם אז, הם הלכו.
נכון, היום יש טכנולוגיה ואינטרנט ודברים שיכולים לעזור לילדים ותינוקות. אבל נראה שדווקא פעם, לפני הטכנולוגיה, הומצאו לא מעט המצאות ורעיונות ששינו את פני עולם גידול הילדים מקצה לקצה ונראות לנו היום שגרתיות. קבלו רשימת "הידעת" עם קצת מידע מעניין ובחלקו מפתיע, שאולי תעלה לכם חיוך.

1. חיתולים:
תקראו לזה הליכה לאחור או התקדמות, זה עניין של תפיסה היות ולפני המצאת החיתול החד פעמי רבים מההורים פשוט לא היו מלבישים את ילדיהם בחיתול כלל. אבל עובדה שזה תפס והיום אנחנו נהנים מהמצאה חד פעמית שהומצאה לראשונה ב1949. החיתול החד פעמי הראשון הושק בארה"ב ושמו המסחרי היה צ'אקס. תודו שלא היה לכם מושג.

2. משחות החתלה:
קשה להניח את האצבע על בדיוק מתי הומצא הפלא הזה, אך העדויות הותיקות ביותר שמצאתי הן מ1944 בה הומצאה לראשונה משחת בפנטן. מצחיק שמדובר במותג ששורד עד עצם היום, אבל לא מפתיע. המוצר לא מכיל בישום או צבע אבל כן מכיל ויטמין B5 ומטרתו לשמור על העור בלבד בצורה הטובה ביותר. כנראה שיש סיבה טובה לכך ששרד עד כה.

3. מוצץ:
לא תנחשו אבל ישנן עדויות כי השימוש במוצצים התחיל כבר במאה ה-16 בה היה נהוג לתת לילדים למצוץ סוכריות ארוכות על מנת להרגע. במאה ה-18 מוצצים החלו להוות סמל סטטוס והמעמד הגבוה החל לייצרם מכסף, פנינים או חומרים אחרים שנחשבו בעלי סגולות כאלו ואחרות. באותה תקופה המעמד הנמוך היה עושה שימוש במוצצי סוכר שהיו למעשה גושי סוכר עטופים בבד. רק בתחילת המאה ה20 יוצר מוצץ הגומי הראשון אשר בתחילת דרכו הוצע בצבעי לבן, שחור ואדום בלבד.

4. בימבה:
אי שם בעשורים הראשונים של המאה ה20, ילדים עוד היו עושים שימוש בכל מיני עגלות שנבנו על ידי הוריהם. גם כאן לא מצאתי תאריך מדוייק, אבל הבימבה הקדומה ביותר שמצאתי בייצור המוני נולדה בשנת 1973 לחברת "שובבים קטנים" האמריקאית ונראתה כמו ברווזון חמוד עם גלגלים וידיות.

5. מובייל:
או בשמו העיברי "מרצדת", הומצא לראשונה רק ב1931. באותה תקופה המוביילים היו יצירות אומנות שהומצאו על ידי הפסל אלכסנדר קלנר. רק לאחר שנים רבות הפכו המוביילים לצעצועים עבור תינוקות קטנים שמטרתם לשעשע ולפתח את התינוקות הרכים השוכבים שעות ארוכות על גבם.