052-8582071 

מאמרים

עם השנים אספתי מידע רב בעקבות נסיוני כדולה ומדריכת הכנה ללידה, ובעקבות הקשר הקבוע שיש לי לתחום ההריון והלידה כמנהלת פורום הריון ולידה בפורטל YNET. להלן אביא מגוון כתבות ומאמרים שפרסמתי במהלך השנים באתרים שונים וכעת מתקבצים להם סוף סוף תחת קורת הגג האישית שלי. כמו כן אני מבטיחה לחדש ולהוסיף כאן כתבות חדשות כל הזמן...

10 שאלות נפוצות על לידה

לא משנה מאיפה את, לא משנה בת כמה את, לא משנה איזו לידה את מתכננת , סביר להניח שאת חוששת מאותם דברים ושיש לך בדיוק את אותן שאלות על ההריון והלידה ששמעתי כבר עשרות ומאות פעמים מנשים שהדרכתי בקורס הכנה ללידה , שעניתי להן בפורומים שונים ובקבוצות פייסבוק ושליוויתי כדולה. לכן, אספתי עבורך את עשר השאלות הכי נפוצות על הריון ולידה וכמובן – את התשובות להן... כמה זמן אורכת לידה? יש טווח רחב מאד לאורך הלידה. נכון להיום חדרי הלידה עדיין מתבססים על סטטיסטיקות ממחקר שנערך בשנות החמישים של המאה ..

לא תאמינו מי עשה לי חשק ללדת שוב

מאז שאני דולה (/dula), ולאורך השנים בהן אני מלווה לידות, זכיתי ללוות לידות שונות ומגוונות בכל בתי היולדות באיזור השרון והשפלה. לאורך השנים היו שינויים, שיפוצים, פתיחה וסגירה של חדרים טבעיים, וגם שינויי נהלים בהתאם לצרכים שהביעו יולדות עם הזמן. כשזוג לקראת לידה שואל אותי "איפה ללדת?" אני מבקשת מהם להתחיל ברשימת העדיפויות והרצונות שלהם – זה יכול להיות עניין של תנאים פיזים כמו קרבה, מקלחת או מלונית, וזה יכול להיות עניין של גישה ללידה, אווירה, וסטנדרטים של טיפול באם או ביילוד. בתי הי ..

למה אבא צריך אפס הפרדה

תשעת חודשי ההריון עוברים על בן הזוג שלך בדיוק כמו עלייך. נכון – הוא לא סוחב בטן, ובדר"כ גם לא נהנה ממגוון תופעות הלוואי ההריוניות, אבל בדרכו שלו הוא מתחבר לעובר שבבטן, לאבהות שלו ולרצון וליכולת שלו לתמוך ולהיות שם עבורך ועבור התינוק. שנים של שינוי יצרו כבר מצב קיים בו אנחנו מצפות מבני הזוג שלנו להיות חלק פעיל מתהליך הלידה: להיכנס אתנו לחדר הלידה, לעסות אותנו, לנשום אתנו ולעשות אתנו החלטות לאורך תהליך הלידה. בין אם יש או אין דולה (/dula)או מלווים אחרים הלוקחים חלק בתהליך – ..

הסוד של הדולה ללידה טובה

לקח לי די הרבה זמן להחליט לחשוף פה את הסוד הזה, שבדרך כלל אני משתפת רק זוגות שאני מלמדת בקורס הכנה ללידה (/birth_classes) או מלווה בתפקיד דולה (/דולה/שירותי-דולה). לאורך כמעט 12 שנים שאני עובדת כדולה (/dula), לקח לי זמן להבין שהשלב הראשון של הלידה דורש בדיוק ההיפך מכל מה שאנחנו רואים קוראים ולומדים על לידה, ושהזוגות שמקשיבים לסוד הזה – מצליחים בדר"כ ליצור לעצמם חווית לידה טובה ומרגשת. קחו לדוגמא את א', שילדה רק השבוע לידה ראשונה, והגיעה למיון יולדות 5 שעות אחרי שהתחילו הצירים עם  ..

אל תפריעו לאמא ולתינוק אחרי הלידה!!

7 סיבות חשובות לא להפריע לאם ולתינוק בשעה הראשונה לאחר הלידה הטיפול בתינוקך ברגעים הראשונים שלאחר הלידה משפיע על חוויית המעבר שלו מהרחם לחיים שבחוץ. להפרדה השגרתית הנהוגה ברוב בתי היולדות בארץ לטובת ניקוי, שקילה, בדיקות וכו' במקום לאפשר מגע עור לעור בין האם לתינוקה השפעה קריטית ביותר. מאחר ופרוצדורות אילו אינן באמת הכרחיות לרווחת האם או התינוק , ברור כי אין בעיה אמיתית עם דחייתן מעבר לשעה הראשונה שלאחר הלידה. אם אין סיבה רפואית לכך, חשוב שבתי היולדות יעשו כל מאמץ לאפשר זמן ללא הפרעה לאם ..

מהן תופעות הלוואי והסכנות בהרדמה אפידורלית

מהן תופעות הלוואי והסכנות בהרדמה אפידורלית לאם ולעובר? את מתכננת לקחת אפידורל בלידה? את לא היחידה. יותר משבעים אחוזים מהנשים בארץ מקבלות אפידורל בלידה , מה שהופך אותו לפרוצדורה נפוצה ובטוחה יחסית. הן חוות לידה ללא כאב ובכל זאת מסוגלות לקחת חלק בחוויה ולהשתתף באופן פעיל בתהליך. עם זאת, אני מאמינה שחשוב לדעת את היתרונות והחסרונות של כל הליך רפואי לפני שנבחר בו ולכן אספתי עבורך מידע על הבעיות האפשריות הקשורות באפידורל, כך שתוכלי לעשות החלטה משוכלת. 1. תופעת הלוואי הנפוצה בי ..

תזונה נכונה בהריון

מאת נטע להב יועצת ומאמנת לתזונה נכונה נשים רבות מתקשות לחזור לגופן לאחר הלידה. מדוע אנו משמינות במהלך ההריון ומה חשוב שנספק לגופינו דווקא בתקופה שכזו? קבלו 6 עצות מעשיות לתזונה נכונה בהריון: מדוע אנחנו משמינות במהלך הריון? במהלך ההריון מתוכנן גוף האישה להבטיח מאגרי אנרגיה לה ולעוברה בזמן גדילתו ברחם ובתקופת ההנקה, אגירת השומן מתחילה בשיא עצמתה כבר בשליש הראשון של ההריון והולכת וקטנה ככל שההריון מתקדם. ההמלצות הרשמיות מגדירות עבור ההריון כולו עליה של 12- 18 ק"ג או אפילו פח ..

איך לגדל תינוק?

איך לגדל תינוק? גישות שונות להורות חודשים של נסיונות להכנס להריון (או לא), 9 חודשי הריון, ולידה – קצרה או ארוכה, קלה או קשה יותר – בסופה , לא יאמן, אבל הסטטוס שלכם השתנה – אתם הורים. חוזרים הביתה עם חבילה קטנטנה ומצווחת. קראתם המון, למדתם המון, ומה עכשיו? איפה הוראות ההפעלה של הדבר הזה? איך מגדלים אותו? אם נחזור שנים אחורה זה היה פשוט יותר. פחות ידע, פחות דעות, כולם מגדלים את הילדים באותה דרך בערך... היום יש המון ספרים, המון גישות, המון דעות, המון שיפוטיות... ריכזתי ..

למה לצפות כשבאים ללדת

למה לצפות כשבאים ללדת? כשהלידה מתחילה, ולא משנה באיזה אופן, אחד הדברים הכי מלחיצים עבור נשים רבות הוא ההגעה לבית היולדות. לצורך הפחתת אלמנט הלחץ החלטתי להיעזר בנסיוני כדולה (/dula) בחדרי הלידה השונים ולהכין עבורכם מעין תרשים זרימה , שלב אחר שלב, של מה שצפוי לכם מרגע שתגיעו לבית היולדות. השלב הראשון – מיון היולדות: עם הגעתכם לבית היולדות, עליכם לגשת לדלפק הקבלה עם תעודת זהות. שם יבקשו ממך לחתום על אישור להתאשפז ולקבל טיפול ויונפקו עבורך מדבקות. לאחר מכן תתקבלי על יד ..

8 דברים שיכולים להחמיר את כאב הלידה

כאב בלידה – 8 דברים שיכולים להחמיר את כאב הלידה מאת קלי ווינדר – דולה ויוצרת האתר Belly Belly (http://www.bellybelly.com.au/) תרגום ועיבוד – רוית שטרן גינת. דולה ומדריכת הכנה ללידה אף אחת לא היתה מבקשת לידה כואבת יותר, אך נשים רבות כל כך יולדות בכל יום ויום בלי לדעת שיש כמה דברים פשוטים שהן יכולות לעשות כדי להפחית את הכאב וחוסר הנוחות שהן חשות במהלך הלידה. אז בקצרה, מהם 8 הדברים מהם עליך להמנע על מנת למנוע מהלידה להיות כואבת יותר ממה שהיא אמורה להיות?  ..